۲/۲۲/۱۳۸۷

معمای ‌شگفت‌‌انگيز ‌قطرات ‌شبنم‌ بر ‌گلبرگ‌های ‌رز

آيا تا به حال به اين موضوع فكر كرده‌ايد كه چرا قطرات بسيار كوچك شبنم كه روی گلبرگ‌های گل رز ايجاد مي‌شوند، حتی با وارونه كردن شاخه‌های گل هم نمي‌افتند؟ اين معمايی است قديمي كه ساليان طولاني ذهن بسياری از دانشمندان و محققان را به خود مشغول كرده بود، اما بتازگی محققان به يافته‌های جديدی در اين زمينه دست يافته و آن را درخصوص ديگر مواد مصنوعی مورد بررسی و آزمايش قرار داده‌اند.

قطرات شبنم تشكيل شده روی بسياری از برگ‌ها و گل‌ها با كوچك‌ترين لرزش يا ارتعاشی به زمين می‌افتند و به اين ترتيب سطح برگ‌ها را از حشرات بسيار ريز و ذرات گرد و غبار پاك می‌كنند. بسياری از زيست‌شناسان بر اين باورند كه اين فرآيند طبيعی نقش مهمی در پاكسازی سطح برگ‌ها و گلبر‌گ‌ها از آلاينده‌ها دارد.محققان دريافته‌اند اگرچه گلبرگ‌های رز از ويژگي‌‌های ساختاری مشابه با ديگر انواع گل‌ها برخوردار هستند، اما در ميان سنبله‌های گياه آبراه‌های نسبتا پهنی با شيب ملايم وجود دارد كه عاری از هرگونه پوشش مومی در سطح است. اين سنبله‌ها، ساختار كروی شكلی را در قطرات شبنم تشكيل شده در سطح گلبرگ‌ها به وجود مي‌آورند اما آبی كه به آبراه‌های ميان سنبله‌‌ها نفوذ می‌كند، سبب ايجاد چسبندگي در سطح شده و مانع از حركت قطرات شبنم به اطراف و حتی افتادن آنها می‌شود.
آنها برای استفاده از اين ويژگی‌ در مواد مصنوعی مقداری پليوينيل الكل را در سطح گلبرگ‌های رز قرار دادند و پس از گذشت زمان كوتاهی پوشش پلاستيكی بسيار نازكی را كه در سطح گلبرگ‌ها ايجاد شده بود جدا كردند.

اين غشای نازك پلاستيكی نيز از همان ويژگی‌‌های ساختاری گل‌های رز برخوردار شده بود و می‌توانست حتی در صورت وارونه شدن نيز قطرات كوچكي به قطر 5 3 ميليمتر را در سطح خود نگاه دارد. بنابراين به نظر می‌رسد در ايجاد چسبندگی در مواد مختلف، ويژگي‌های فيزيكی سطح در مقايسه با ويژگي‌های شيميايی آن اهميت بيشتری دارد.دانشمندان بر اين باورند كه چسبندگی سطح گلبرگ‌های رز نقش مهمي در درخشش قطرات آب در معرض نور خورشيد و به دام انداختن حشرات گرده‌افشان دارد. استفاده از اين ويژگی در ساخت تراشه‌های آزمايشگاهی می‌تواند بسياری از موانع و مشكلات موجود را از ميان بردارد.


Figure 3 Schematic illustrations of a drop of water in contact with the petal of a red rose (the Cassie impregnating wetting state) and a lotus leaf (the Cassie's state). Copyright © 2008 American Chemical Societyمتن اصلی خبر در مجله علمی معتبر nature : کلیک کنید

مشاهده آلبوم عکس های گل و برگ (با قطرات طبیعی باران) در آلبوم بهار من : کلیک کنید

----- کلیه حقوق این مطلب متعلق به وبلاگ خلیج فارس می باشد -----

---- وبلاگ خلیج فارس ----
Golfe Persique .::. خلیج فارس .::. Persian Gulf

۲ نظر:

جشنواره خلیج فارس گفت...

با سلام
دوست گرامی ضمن تشکر از شرکت در جشنواره خلیج فارس اثر شما مورد داوری قرار گرفت و نتیجه آن متعاقبا به اطلاع خواهد رسید

باتشکر

دبیرخانه جشنواره [گل]

عروسك آريايي گفت...

سلام دوباره عزيزم
من يك وبلاگ در بلاگ اسپات سختم قبلا ولي بلد نيستم كه چه طوري لينك بدهم و لينكستان درست كنم
ميشه لطفا كمكم كني؟